THY’ de Pilotluk Eğitimi İçin Aranan Koşullar

21
23062

Başta THY olmak üzere, Türkiye’ deki havayolu şirketleri son yıllarda filolarını gün geçtikce büyütmeyi hedefliyorlar. 2010 yılının başında filosunda 130 civarı uçak bulunduran THY, bu sayıyı önümüzdeki 5 yıl içersinde 200′ lü sayılara taşımayı hedefliyor. Ve büyüyen uçak filosuyla beraber bünyesinde çalıştırmak üzere çok sayıda ihtiyacı da doğmuş oluyor. THY bünyesinde çalışan pilotların büyük bir bölümü Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ ndan emekli ya da istifa etmiş askerlerden oluşmakta. Ancak son yıllarda filosunu oldukça genişleten THY, pilot ihtiyacını karşılamak için 2006 yılında THY Uçuş Eğitim Akademisi’ ni kurdu. Bu sayede hem kendi bünyesinde hem de diğer havayolu şirketlerinin bünyesinde çalşacak pilot adaylarına eğitim veriyor.

Peki pilotluk eğitimini herkes alabilirmi?

THY ve bu konuda diğer eğitim kurumlarının kendilerine göre belirlediği kriterler var tabiki. Bu eğitime başlamadan önce belli şartları sağlamış olmalısınız.

THY’ nin pilot adaylarında aradığı şartlar

  • T.C. vatandaşı olmak.
  • Üniversitelerin mühendislik eğitimi veren bir bölümünden mezun olmak.(*)

* Yalnız bu noktada belirtelim ki, tamamı bilgisayarla denetlebilen, modern uçakları kontrol edebileceğinize dair aranan bir şarttır bu. Ve bu sebeple her mühendislik bölümü mezununu THY pilot adayı olarak eğitimlerine kabul etmiyor.  Bazı haber sitelerinde ucu açık olarak bırakılan bu cümlede, bir ziraat mühendisinin de THY’ nin uçuş eğitimi alabileceği gibi bir sonuç çıkıyor. Resmi olarak sitesinde belittiğine göre sadece aşağıdaki bölümlerin mezunlarını kabul ediyor.

Uzay, Uçak, Matematik, Makine, Isletme, Fizik, Endüstri, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Elektrik Elektronik, Elektronik ve Haberlesme, Havacilik ve Uzay, Meteoroloji ve Mekatronik Mühendisligi bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak.

  • İyi derecede İngilizce bilmek (*)

* Bunun için THY’ nin yapacağı dil sınavını geçebilen adaylar bu şartı yerine getirmiş sayılıyor. Ya da son iki yıl içerisinde kurumun seçtiği sınavlardan herhangi birinden; TOEFL’ dan en az 530, IELTS sınavından en az 6, KPDS sınavından en az 80 alan adaylar THY’ nin ingilizce dil sınavından muaf tutuluyor.

  • İşe alım sürecinde 21 yaşını bitirmiş olmak ya da 30 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor.
  • THY’ de pilotluk için en az 1.65 cm, maksimum 1.90 cm boya sahip olmak ve bunun yanında boy-kilo endeksine sahip olmak gerekiyor.
  • Pilot adayları, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’ nın ANNEX-1 ve JAR-FCL 3′ e göre class 1 havayolu nakliyat pilotu şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Bu sağlık raporunu THY’ nin belirlediği sağlık kurumlarından aday kendi imkanlarıyla alabiliyor.
  • Adli sicili olmamak
Pilotluk Eğitimi

Eğitim ne kadar sürüyor?

Bütün bu şartları yerine getiren bir kişi, THY’ nin Uçuş Eğitim Akademisi’ nde pilotluk eğitimi alabiliyor. Yerde teknik olarak yaklaşık 750 saat eğitim veriliyor. Teknik eğitimin yanı sıra, normak uçak kabininden farksız gelimiş simülatörlerde uçuş eğitimi veriliyor. Aynı zamanda 200 saat kadar da normal uçuş eğitimi veriliyor.

Tüm bu eğitimleri tamamladıktan sonra 3 ay kadar da, uçuş yapacağınız uçakta görev alıyorsunuz. Ve ardından 2. pilot olarak pilotluk kariyerinize adım atıyorsunuz.

Pilotluk eğitiminin ücreti nedir?

Eğer THY bünyesinde 15 yıl boyunca çalışmayı taahhüt ederseniz, THY bu eğitim karşılığında sizden bir ücret talep etmiyor. Ve çalışmaya başladıktan sonra eğitim ücreti maaşınızdan taksit taksit kesiliyor. Bu eğitimin 2010 yılındaki tutarı ise 90.000 euro civarı.

Pilotluk eğitimi başka nereden alınabilir?

Türkiye’ de ve yurt dışında pilot olabilmek için eğitim veren kurumlarda mevcut. Bu kurumlarda da hangi eğitimleri alacağınıza bağlı olarak fiyatlar 40-80 bin euro arasında değişmekte. Yalnız bu eğitimi THY dışında bir kurumdan alacaksanız, alacağınız eğitim normal bir pilotluk eğitimi değil, ticari pilot lisansı için gereken bir eğitimdir. Eğitiminizi THY’ den almasanız dahi, THY her sene bünyesindeki pilot açığını kapatmak için iş alımı yapar. Örneğin bu sene yani 2010′ da şu tarihlerde pilot alımı içn ilanı resmi sitesinden görebilirsiniz.

21 YORUMLAR

  1. Ben Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölumunden mezun olduktan sonra direk bir hava yolu şirketine başvurup egitime başlayabiliyor muyum?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here