Bahar mevsimi yaklaşırken, şehirden biraz uzaklaşıp sakin bir ortamda hafta sonu için romantik bir kaçamak yapmak isteyen çiftlerin değerlendirmesi gereken bir butik otel listesi hazırladık. Sıcak yaz aylarında iğne atsanız yere düşmeyen tatil beldelerinde geçirilecek bir tatilden ziyade özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında, hafta sonu için bile olsa küçük bir kaçamak yapmayı tercih edenlerin kesinlikle bu listede hoşlarına gidecek bir otel bulabileceklerinden eminim.

Butik otelin farkı nedir diye biraz bahsetmek gerekirse; 5 yıldızlı otellerin veya tatil köylerinin aksine çok daha az odaya sahip olan bu tip otellerde konfor ve temizlik yine lüks otellerdeki gibi ön planda olup lüks otellerden fark olarak, atmosferiyle huzur veren, otelde kalan ziyaretçilere müşteriden çok misafir gözüyle bakıldığı ve bu şekilde birebir alakanın eksik olmadığı, buna mukabil yüksek hizmet kalitesinin de fiyata dahil olduğu küçük ve sevimli otellerdir.

Ülkemizde daha çok Ege civarlarında bolca görebildiğimiz ve turistlerin yoğun olarak ilgisi çeken butik oteller, fiyat olarak lüks otellerden çok da aşağı kalır olmasa bile, samimi bir ortamda, sunduğu hizmetlerle son yıllarda pek çok kişinin gözdesi.

Biz de yine özellikle hafta sonu kaçamağı yapmak isteyen ama şehirden de fazla uzaklaşmadan rahat bir ortamda kafa dinlemek isteyen kişiler için İstanbul’ a yakın bir kaç saatlik yolculuk mesafesindeki bölgelerden derlediğimiz, bir çoğunda da bizzat kalıp gördüğümüz en iyi 10 butik oteli listeledik. Yine bir çoğuna Booking üzerinden de rezervasyon yaptırabileceğiniz gibi bazıları ise Booking kullanmayı tercih etmemişler. Bu sebeple iletişim bilgilerini de yanlarına not olarak belirttik.

 1  – Casa Lavanda Boutique Hotel, Şile

Hafta sonu şehirden biraz uzaklaşmak isteyenler için en yakın bölgelerden biri olan Şile’ ye bağlı Ulupelit Köyü içerisinde 2010 yılında hizmete açılan Casa Lavanda Hotel’ i listede ilk sıraya almamızın bir çok sebebi var. Otel 18.000 m2′ lik yemyeşil bir alanın içinde konumlanmış ve İstanbul’ a hem 45 dk’lık bir mesafede hem de bir o kadar şehirden uzak hissetmenizi sağlıyor. Özellikle zengin yemek menüsü, her daim güler yüzlü personeli ve yüksek hizmet kalitesi birleşince – ve tabi ki otelin farklı mimarisiyle size sunduğu sıcak ambiyansı da unutmadan- bir kez de olsa Casa Lavanda’ da konaklamanızı mutlaka öneriyoruz.  Ayrıca otelde havuz ve SPA hizmetleri de ek olarak sunuluyor.

Otelin sadece 13 odası olduğunu ve yılın her mevsiminde yer bulmanın oldukça zor olduğunu da belirtelim. Plan yapmadan bir kaç hafta önce oteli arayıp rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Sunduğu hizmet kalitesiyle tabi ki fiyatları da doğru orantılı olarak ortalamadan biraz yüksek. Fiyatlar dönemsel olarak değişebilmekle beraber, hafta içi 2 kişilik konaklama için gecelik 500-800 TL, hafta sonu için ise genelde cuma-pazar arası paket program dahilinde odayı tutabiliyorsunuz ve bunun için de 2 kişi 2 gece için 1200-1800 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Tabi bu fiyatlar dediğimiz gibi mevsime göre değişkenlik gösterebiliyor.

Telefon :  0216 736 56 40-41 / Web : http://casalavanda.com.tr

 2  – Beyaz Ev, Ağva

İstanbul’ da yaşayıp, hafta sonu tatili için yakın bir yerlere gitmek isteyenlerin ilk aklına gelen yerlerden birisi Ağva’dır mutlaka. Özel aracınızla ortalama 1,5 saatlik bir mesafede olan ve yaz ayları dışında pek gürültülü olmayan bölgede, Göksü Nehri’nin etrafına konumlanmış onlarca otel arasından seçim yapmak oldukça zor.

Bir İstanbul Masalı, Medcezir, Kiraz Mevsimi ve daha bir çok dizinin çekildiği Ağva, aslında bu diziler sayesinde epeyce bilinir oldu. Ve dizilerin çekildiği oteller de fiyatlarını gereğinden fazla yukarı çektiler. Tam bir otel bulup sürekli olarak orada kalmak istiyorsunuz ama bir süre sonra otelde dizi çekiliyor ya da biraz talep görüyor, hem hizmet kalitesi düşüyor hem de fiyatlar abartı şekilde artıyor. Bu sebeple Ağva için bu kadar tercih arasından, kendi tecrübelerime dayanarak şu anda önerdiğim otel Beyaz Ev olacak.

Henüz Ağva’ da yeni sayılabilecek ama huzurlu ve sakin bir tatil isteyenlerin mutlaka bir göz atmasını gereken otellerden birisi kesinlikle. Sadece 6’sı süit 1 tane de standart oda olmak üzere toplam 7 odası bulunan, akşamları şömine başında vakit geçirebileceğiniz, odaların tamamından Göksu Nehri’ni izleyebileceğiniz, özellikle çiftler için romantik bir ortam sunan Beyaz Ev için de kısıtlı oda imkanı olmasından dolayı bir kaç hafta önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var yine.

Fiyatları yine dönemsel olarak değişebilmekle beraber, hafta içi 2 kişi 1 gece konaklamak 500-700 TL, hafta sonu ise 2 kişi 2 gecelik bir konaklama için 1100 – 1400 TL arasında bir tutar ödemeniz gerekiyor.

Telefon :  0216 721 87 15 / Web : http://agvabeyazev.com

 3  – Ada Palas Butik Otel ,Büyükada

Araba seslerinden, şehrin gürültüsünden uzak hem de ulaşım bakımından listedeki en basit şekilde gidebileceğiniz yer olan Büyükada’ da bulunan Ada Palas Butik Otel, hafta sonu kaçamağı için yine göz atmanızı önerdiğim yerlerden birisi. İster cumadan pazara ya da isterseniz pazar gecesini de dahil edip, pazartesi iskeleden bir vapurla kolayca İstanbul’ a geri dönebileceğiniz bir mesafede olan Büyükada’da ki en güzel noktalarından birinde bulunan otel, doğal hali korunarak yeniden restore edilmiş ve odaların tamamı el yapımı mobilyalarla donatılmış.

Yıllar geçtikçe maalesef gitgide kaybolan Büyükada’nın tarihi dokusunu size içine girdiğiniz andan itibaren hissettiren otelde toplam 12 oda bulunuyor ve yine gitmeden bir kaç hafta önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Şu an için Büyükada’ da en çok talep gören otellerin başında gelen Ada Palas’ ta konaklamak için hafta içi 2 kişi 1 gece 200-350 TL, hafta sonu 2 kişi 2 gece için ise 600 – 900 TL arasında bir tutar ödemeniz gerekiyor.

Telefon :  0 216 382 1 444 / Web : http://www.adapalas.com.tr

 4  – Limak Thermal Boutique Hotel, Yalova

Hem biraz şehirden uzaklaşmak hem de termal bir otelin imkanlarından faydalanmak isteyenlerin mutlaka tercihlerinden biri olması gereken Yalova’ da bulunan Limak Thermal Hotel, oldukça eski bir tarihe sahip. Otelin ilk misafiri Atatürk ve otelin restorasyonu sırasında oda numaraları da 1881 ve 1938 arasında belirlenmiş. Ayrıca otelin yine restorasyonu sırasında Varsay Sarayı’ndan esinlenilmiş ve tüm iç dekorasyonu, dış dekorasyonu, odaların tasarımı buna göre yapılmış.

Oteldeki tüm odalarına termal suyun verildiği özel jakuziler bulunuyor. Bunun yanı sıra hem açık havuz hem de kapalı havuzlarda termal su imkanı var. Ve bunların da yanında oldukça modern bir SPA merkezine de sahip. Özellikle kış aylarında İstanbul’ a yakın bir yerlere gitmek isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

Girer girmez sizi farklı bir zamana götüren Limak Thermal Hotel’ de konaklamak için hafta içi 2 kişi için gecelik 500 – 750 TL, hafta sonu için de 2 kişi 2 gece için 1.100 – 1.500 TL civarında bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Otelde 48 oda bulunmasına karşın kış aylarında özellikle hafta sonu için yer bulmak epey bir zor oluyor. Bu yüzden yine tatil planınızı yapmadan bir kaç hafta önceden yer ayırtmanızda fayda var.

Telefon :  0 226 675 78 00 / Web : http://www.limakthermal.com

 5  – Abant Köşk Otel, Abant

Özellikle kış veya bahar aylarında gidilmesi tavsiye edilen hafta sonu önerilerinden biri kesinlikle Abant olacaktır. Etrafı alabildiğine çam ağaçlarıyla çevrili olan Abant Gölü Tabiat Parkı’nın içerisinde, Abant Gölü’nün de hemen yanı başında konumlanmış olan Abank Köşk Otel’ e, İstanbul’dan ortalama 2 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşılabiliyor. Romantik kaçamaklar için ilk akla gelen bölgelerden biri olan Abant’ ta pek fazla otel bulunmadığı için fiyatlar da biraz yüksek haliyle. Hafta içi 2 kişi 1 gece için 600 – 900 TL, hafta sonu 2 kişi 2 gece için de 2.000 – 2.300 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Telefon :  0 374 224 5012 / Web : http://www.taksimotelcilik.com.tr/tr/abant-kosk-otel

 6  – Phellos Suites, Şile

Aslında her bölgeden en fazla bir otele listede yer verecektim fakat Şile’ de yeni sayılan ve Şile’nin merkezinde yer alan Phellos Suites’ i de listeye ekleyelim istedim. Şile’ de kafa dinlemeye gidip, denizin ve manzaranın tadını huzurlu bir ortamda çıkarmak istiyorsanız mutlaka kalınacak oteller listenizde Phellos Suites’ e yer verebilirsiniz.

Otelde toplam 11 oda var ve hepsi oldukça geniş ve yine hepsi deniz manzaralı. Özellikle otelin şu anki işletmecisi Bahattin Bey zaten otele girer girmez sizinle bizzat alakadar olup, her konuda size yardımcı oluyor ve tüm otel personeli ile beraber kendinizi evinizdeymiş gibi hissetmenizi sağlıyor.

Restoran kısmı, otelin hemen yanında yer alıyor ve dışarıdan da kullanılabiliyor. Fakat her şekilde personel özellikle otelde konaklayanlara özel alaka gösteriyor. Güler yüzlü çalışanlar, deniz manzaralı bir oda ve yine keyifli bir yemekle huzurlu bir hafta sonu tatili için Phellos’ u incelemenizi mutlaka öneriyorum.

Fiyatları da yine diğer butik oteller gibi ortalamanın biraz üzerinde. Hafta içi 2 kişi gecelik 400 – 600 TL , hafta sonu 2 kişi 2 gece için ise 1.000 – 1.000 TL arası bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Telefon :  0 (216) 704 19 31 / Web : http://www.phellossuites.com

 7  – Pyrgos Otel, Burgazada

Belki Heybeliada ve Büyükada’ nın biraz gölgesinde kalmış ama bahar aylarında özellikle gezilmesi ayrı bir zevk veren Sait Faik Abasıyanık’ın adası olarak bilinen Burgazada’da ki bir oteli de listeye almamız gerektiğini düşündüm. Bilmeyenler zaten otelin resimlerini görünce ne kaçırdıklarını anlamışlardır.

Otel konaklama hizmeti vermeye henüz yeni başlamış sayılan Pyrgos Otel’ deki tüm odalar deniz manzaralı ve otel yapısı tarihi doku bozulmadan inşa edilmeye çalışılmış. Otelde toplam 10 oda olmasına rağmen manzarası bakımından en talep gören oda 203 numara. Zaten otele gitmeden rezervasyon yaptırmanız gereken Pyrgos için rezervasyon yaptırmadan önce 203 numaralı oda müsaitse eğer ilk seçiminiz burası olsun diyelim.

Otelde konaklamak; hafta içi 2 kişi 1 gece 250 – 400 TL, hafta sonu 2 kişi 2 gece için ise 700 – 1000 TL arasında mümkün oluyor.

Telefon :  0 216 381 12 10 / Web : http://pyrgosotelrestaurant.com/otel-restaurant

 8  – Sapanca 105, Sapanca

İstanbul’ a en yakın ve en bilindik kaçamak noktalarından biri olan Sapanca’dan da bir oteli listemize ekleyelim istedik ve bu civarlarda otel arayanlar için ilk seçeneklerinizden birisi Sapanca 105 olmalı mutlaka.

Öncesinden ev olarak kullanılan fakat kısa bir süre önce otele dönüştürülen ve odaların tasarımları bizzat otel sahiplerinin elinden çıkan, hoş ve sıcak ortamda, Sapanca Gölü’nün hemen yanı başında bulunan otel, kuş sesleri içinde size güzel bir hafta sonu vaadediyor.

Hafta sonu için 2 kişi konaklamanın fiyatı 550-750 TL arasında değişmekte. Otelde 8 oda bulunduğundan gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta fayda var haliyle.

Telefon :  0 264 310 19 89 / Web : http://www.sapanca105.com

 9  – Villafe Butik Otel, Çatalca

İstanbul’un hemen yanı başında, Çatalca’ da bulunan ve aslında ev olarak kullanılmak üzere özel tasarımlı mobilyalarla dekore edilmiş fakat daha sonrasında ev sahibinin aldığı kararla 13 odalı bir butik otele çevrilen Villa Fe, Aşk-ı Memnu, Karadayı, Adını Feriha Koydum, Sıla, Kurt Seyit vs.. gibi dizileri takip edenlere tanıdık gelecek bir çiftlik evi.

Yılın 12 ayı hizmet veren otelde yüzme havuzu, spa merkezi, sauna ve hamam gibi hizmetlerin yanı sıra yemyeşil bir doğayla iç içe olma imkanı sunan otelde aynı zamanda kır düğünleri de organize ediliyor.

Oteldeki eşyaların tamamı, otel sahibinin antikacılardan topladığı, aileden kalan oldukça eski eşyalar olduğundan, bu tarz yaşanmışlığı olan eşyalar arasında olmaktan sıkılmayacak kişiler için tercih edilebilir bir butik otel olacaktır.

Fiyatları ise; hafta içi 2 kişi tek gece konaklamada 350-600 TL, hafta sonu 2 kişi 2 gece için ise 750-1400 TL arasında değişiyor. Fakat şirket toplantıları, kır düğünleri, özel organizasyonlar gibi etkinlikler için oldukça tercih edilen bir otel olduğundan, hafta sonu yer bulmak epey zor.

Telefon :  0 533 931 52 14 / Web : http://villafe.com

 10  – Zeytinbağı Hotel, Edremit, Balıkesir

Listedeki diğer seçeneklere nazaran biraz daha uzak mesafede ama bu yolculuğa kesinlikle değecek bir butik otele yer verelim istedik.

Ünlü oyuncu Tuncel Kurtiz’in vefatından önce vaktinin büyük bir bölümünü geçirdiği ve aynı zamanda ortağı da olduğu Zeytinbağı, Kazdağlarının eteğine konuşlanmış ve bir kaç günlüğüne de olsa her şeyden uzaklaşıp, muhteşem yemekler eşliğinde, doğayla iç içe huzur bulmak isteyenlerin mutlaka gidilecek listelerine eklemesi gereken bir butik otel.

Yediğiniz yemeklerden, kullandığınız sabuna kadar her şeyin tamamen organik olduğu, Kuzey Ege’nin en el değmemiş ormanlarının içerisinde, adeta cennetten bir köşede, orijinal şekilde dekore edilmiş olan mimarisi olan Zeytinbağı Hotel’in sadece 8 odası bulunmakta. Eski adı Zeytinbağı olan ancak şimdileri Tirilye adını alan beldeye, İstanbul’dan kendi arabanızla yaklaşık 4-5 saatlik bir yolculuk sonrasına ulaşabiliyorsunuz. Haliyle de tek gece konaklamak yerine en azından hafta sonu için yaptığınız plana dahil etmeniz gerekiyor. Oda sayısı az olduğundan yer bulmak da hele bahar aylarında biraz zor oluyor. Konaklama planı yapmadan 2-3 hafta öncesinden yer durumuna bakmakta fayda var diyelim.

Zeytinbağı Hotel’ de hafta sonu 2 kişi konaklama için ortalama 500-700 TL civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Telefon :  0 266 387 3761 – 62 / Web : http://www.zeytinbagi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here