THY’ de Pilotluk Eğitimi İçin Aranan Koşullar

20
12192

Başta THY olmak üzere, Türkiye’ deki havayolu şirketleri son yıllarda filolarını gün geçtikce büyütmeyi hedefliyorlar. 2010 yılının başında filosunda 130 civarı uçak bulunduran THY, bu sayıyı önümüzdeki 5 yıl içersinde 200′ lü sayılara taşımayı hedefliyor. Ve büyüyen uçak filosuyla beraber bünyesinde çalıştırmak üzere çok sayıda ihtiyacı da doğmuş oluyor. THY bünyesinde çalışan pilotların büyük bir bölümü Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ ndan emekli ya da istifa etmiş askerlerden oluşmakta. Ancak son yıllarda filosunu oldukça genişleten THY, pilot ihtiyacını karşılamak için 2006 yılında THY Uçuş Eğitim Akademisi’ ni kurdu. Bu sayede hem kendi bünyesinde hem de diğer havayolu şirketlerinin bünyesinde çalşacak pilot adaylarına eğitim veriyor.

Peki pilotluk eğitimini herkes alabilirmi?

THY ve bu konuda diğer eğitim kurumlarının kendilerine göre belirlediği kriterler var tabiki. Bu eğitime başlamadan önce belli şartları sağlamış olmalısınız.

THY’ nin pilot adaylarında aradığı şartlar

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • Üniversitelerin mühendislik eğitimi veren bir bölümünden mezun olmak.(*)

* Yalnız bu noktada belirtelim ki, tamamı bilgisayarla denetlebilen, modern uçakları kontrol edebileceğinize dair aranan bir şarttır bu. Ve bu sebeple her mühendislik bölümü mezununu THY pilot adayı olarak eğitimlerine kabul etmiyor.  Bazı haber sitelerinde ucu açık olarak bırakılan bu cümlede, bir ziraat mühendisinin de THY’ nin uçuş eğitimi alabileceği gibi bir sonuç çıkıyor. Resmi olarak sitesinde belittiğine göre sadece aşağıdaki bölümlerin mezunlarını kabul ediyor.

Uzay, Uçak, Matematik, Makine, Isletme, Fizik, Endüstri, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Elektrik Elektronik, Elektronik ve Haberlesme, Havacilik ve Uzay, Meteoroloji ve Mekatronik Mühendisligi bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak.

 • İyi derecede İngilizce bilmek (*)

* Bunun için THY’ nin yapacağı dil sınavını geçebilen adaylar bu şartı yerine getirmiş sayılıyor. Ya da son iki yıl içerisinde kurumun seçtiği sınavlardan herhangi birinden; TOEFL’ dan en az 530, IELTS sınavından en az 6, KPDS sınavından en az 80 alan adaylar THY’ nin ingilizce dil sınavından muaf tutuluyor.

 • İşe alım sürecinde 21 yaşını bitirmiş olmak ya da 30 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor.
 • THY’ de pilotluk için en az 1.65 cm, maksimum 1.90 cm boya sahip olmak ve bunun yanında boy-kilo endeksine sahip olmak gerekiyor.
 • Pilot adayları, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’ nın ANNEX-1 ve JAR-FCL 3′ e göre class 1 havayolu nakliyat pilotu şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Bu sağlık raporunu THY’ nin belirlediği sağlık kurumlarından aday kendi imkanlarıyla alabiliyor.
 • Adli sicili olmamak
Pilotluk Eğitimi

Eğitim ne kadar sürüyor?

Bütün bu şartları yerine getiren bir kişi, THY’ nin Uçuş Eğitim Akademisi’ nde pilotluk eğitimi alabiliyor. Yerde teknik olarak yaklaşık 750 saat eğitim veriliyor. Teknik eğitimin yanı sıra, normak uçak kabininden farksız gelimiş simülatörlerde uçuş eğitimi veriliyor. Aynı zamanda 200 saat kadar da normal uçuş eğitimi veriliyor.

Tüm bu eğitimleri tamamladıktan sonra 3 ay kadar da, uçuş yapacağınız uçakta görev alıyorsunuz. Ve ardından 2. pilot olarak pilotluk kariyerinize adım atıyorsunuz.

Pilotluk eğitiminin ücreti nedir?

Eğer THY bünyesinde 15 yıl boyunca çalışmayı taahhüt ederseniz, THY bu eğitim karşılığında sizden bir ücret talep etmiyor. Ve çalışmaya başladıktan sonra eğitim ücreti maaşınızdan taksit taksit kesiliyor. Bu eğitimin 2010 yılındaki tutarı ise 90.000 euro civarı.

Pilotluk eğitimi başka nereden alınabilir?

Türkiye’ de ve yurt dışında pilot olabilmek için eğitim veren kurumlarda mevcut. Bu kurumlarda da hangi eğitimleri alacağınıza bağlı olarak fiyatlar 40-80 bin euro arasında değişmekte. Yalnız bu eğitimi THY dışında bir kurumdan alacaksanız, alacağınız eğitim normal bir pilotluk eğitimi değil, ticari pilot lisansı için gereken bir eğitimdir. Eğitiminizi THY’ den almasanız dahi, THY her sene bünyesindeki pilot açığını kapatmak için iş alımı yapar. Örneğin bu sene yani 2010′ da şu tarihlerde pilot alımı içn ilanı resmi sitesinden görebilirsiniz.

20 YORUMLAR

 1. bir soru; diyelim ki ben yurtdışında pilotluk kursumu tamamlayıp lisansımı aldım. görev olarak Türkiye’de çalışabilirimiym. not:harhangi bir üniversite bitirilmemiştir sadece lise diploması vardır…..

 2. ben bir SHYO öğrencisiyim ve neden pilotluk eğitimi alamadığımıza şaşıyorum!!! 4 yıl bu işin dersini aldıktan sonra böyle bir imkandan mahrum kalmak gerçekten zorumuza gidiyor.

 3. Selam Ata kardeşim…
  benim Açık Öğretim Fakültesi 4 yıllık diplomam var; özel havacılık kurs okullarından ATPL lisansı alırsam ve SHGM sınavını da kazanırsam dönem dönem THY’nin pilot ihtiyacı için açtığı iş başvurularına katılma şansım olur mu?

 4. benimde açıköğretim 4 yıllık diplomam var ve üst düzey ingilizce biliyorum ama mühendislik bitirmedim başvuru yapabilir miyim? eğer yapabilirsem zaten çok yoğun bir şekilde dlrye hazırlanacağım

 5. arkadaşlar benim bir sorum olacaktı da ben liseyi bitiripte ygs veyata lys sınavına giripte pilot olamazmıyım thy da?

 6. Arkadaşlar türk hava yolları ucus akademisi olmasa da bir ay jet bir thy ucus okulları var burdan ılerliyeblirsiniz. tip eğitimsiz ayjet 55bin euro . thk tip+havacılık ıngılızcesı 90 bin euro açık ogretım lısans duzeyı kabul edılıyor

 7. thy’nın alacağı pilotlarda aradığı kriterlerden “mühendislik mezunu olması” şartı tamamen olmasa da esnetilebilmeli. sonuçta sadece modem aracılığıyla ucak yönlendirebilmek için mühendislik aranmasada olur. bunun da ayrı bi eğitimi verilebilir. insanları saçma bi yarışa sokuyorsunuz. ki pilot olmak için mühendislik bitirme şartı başlı başına zaten saçmalık. ora da seminer veya kurs vermeyeceğiz veya mesleğiimizi icra etmeyeceğiz orada işimzi sadece uçağı kullanmak..!

 8. abiler ben 13 yaşındayım pilot olmak istiyorum ama meslek lisesine gidiyorum ve hangi ünüversteye gitmem gerekiyor pilot olmak için ve ünüvesteyi bitirdikten sonra THY para almadan eğitim veriyor ama 15 yıl içerisi kadar maştan kesiliyor !!!! DOĞRUMU …………!

 9. bir şey sormak istiyorum abilerim ben daha 14 yaşındayım ve pilotluk düşünüyorum para vermeden veya mühendis olmadan direk pilotluk okuyup işe başlama gibi bi olanağım varmıdır kariyerimi buna gore şekillendireceğim!

 10. benim göz numaram 0,75(her ikisi de) sorun çıkar mı çıkmazsa kaç numaraya kadar sorun çıkmaz ?

 11. boğaziçi üniversitesi fizik bölümünde okuyorum fakat fizik mühendisliği denmiş, herhangi bir sorun olabilir mi?

 12. Her gün göklerde olmanın hayalini kuruyorum.Bir an olsun aklımdan çıkmıyor bu istek çocukluğumdan beri hep gökyüzüne baktım.Yukarıdan bakmanın ne kadar büyüleyici olduğunu düşündüm şu ana kadar…Uçağa bindiğim zaman tüylerim diken diken oluyor hala..Cockpite girip ortalığın havasını attırmak istiyorum deli gibi bir kuş misali.Şuanda hedefimsin pilotaj elbet bir sortiler atıcam 🙂 Düz yolda yürümeyi beceremiyorsun PİLOT nasıl olacaksın diyenlere inat..

 13. Orta okuldayken basladi benim bu havacilik tutkum.bu sene unuversite sinavina hazirlanacam ve insallah belirtilen muhendislik bolumlerinden birini okuyacam.gercekten pilot olmayi cok istiyorum…
  Hersey pilot olabilmem icin

 14. Boyum 1.55, 17 yaşındayım, birkaç santim uzarım diye umuyorum. Boy alt sınırında bir esneklik sağlanabilir mi? en azından birkaç santimetre…

 15. thy nin sartlari anlatan bir sayfasi vardi , google da arayinca cikti , ve bunlar dogru degil ona gore. gayette parayi aliyorlar egitimde ve muhendislik farketmiyor … 100.000 dolar egitimin parasi …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here