2010 Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Ödüller Sahiplerini Buldu

0
220

9 – 14 Ekim tarihleri arasında düzenlenen ve dün gece kapanış töreni yapılan 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ödüller sahiplerini buldu. Birbirinden iddialı filmlerin yarıştığı festivalde jüri üyelerinin işi hiç de kolay olmadı. Ödüller Ulusal Uzun Metraj, Uluslararası Uzun Metraj, Kısa Film ve Belgesel kategorilerinde dağıtıldı. Yazımızın devamında hangi ödülü kimin aldığını liste halinde bulabilirsiniz.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ödül Sahipleri

  • En İyi Film: Çoğunluk (330.000 TL + Altın Portakal heykeli)
  • En İyi İlk Film: Gişe Memuru (50.000 TL + Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Yönetmen: Seren Yüce (Çoğunluk) (50.000 TL + Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Senaryo: İlksen Başarır, Mert Fırat (Atlı Karınca) (30.000 TL + Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan (Saç) (Gişe Memuru) (30.000 TL + Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Müzik: Mircan (Kar beyaz) (30.000 TL + Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Claudia Cardinale (Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak) (Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Serkan Ercan (Gişe Memuru), Bartu Küçükçağlayan (Çoğunluk) (Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ayşen Gruda (Kağıt) (Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Cengiz Bozkurt (Kavşak), Rıza Akın (Saç) (Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Kurgu: Aylin Zoi (Gölgeler ve Suretler) (Altın Portakal heykeli)
  • En İyi Sanat Yönetmeni: Nihat Düşko (Hayda Bre) (Altın Portakal heykeli)
  • Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Zeynep Oral (Atlı Karınca), Aram Dildar (Press) (Altın Portakal heykeli)
  • Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Elvan Albayrak (Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak)(Altın Portakal heykeli)
  • Jüri Özel Ödülü: Press (Altın Portakal heykeli)

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Ödül Sahipleri

  • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü : Nik Xhelilaj (Arnavut)
  • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü : Emma Suárez (Sineklik)
  • En İyi Yönetmen Ödülü : Lancelot Von Naso (Ateşkes)
  • En İyi Film Ödüllleri : (Danis Tanovic) Güzel Bir Hayat Düşlerken ve (Zhang Lu) Tümen Nehri

Belgesel Yarışması Ödül Sahipleri

  • Övgüye Değer Jüri Özel Ödülü : (Ordu’da Bir Argonot) Rüya Arzu Köksal
  • En İyi İlk Belgesel Ödülü :  Reyan Tuvi (Ofsayt) ve Erdem Murat Çelikler (Herkes Uyurken)
  • En iyi Belgesel Ödülü :  Anadolu’nun Son Göçerleri Sarıkeçililer (Yüksel Aksu)

Kısa Film Yarışması Ödül Sahipleri

  • Övgüye Değer Jüri Özel Ödülü : Dönüşü Olmayan Yol
  • Dijital Film Akademisi Ödülü : Serhat Karaaslan (Bisiklet) ve Bora Yüksel (Teneke)
  • En İyi Kısa Film Ödülü : Kar (Erol Mintaş)

Ayrıca Halkın Portakalı adı altında amatör sinemacıların yarıştığı bir kategori daha vardı. 14 Filmin yer aldığı kategoride ödüller şöyle sıralandı;

  • Üçüncülük ödülü : Sen (Dolunay Ekibi)
  • İkincilik ödülü : Es  (Kıssadan Hisse Ekibi
  • Birincilik ödülü : Son Helva (Karambol)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here